Co warto zobaczyć w Zadarze?

Zadar

Jakiś czas temu pisałam, że spełniliśmy nasze marzenie i wybraliśmy się autem do ChorwacjiJednym z miast, które zwiedzaliśmy podczas tej spontanicznej podróży, był Zadar.

Piąte, co do wielkości chorwackie miasto, położone w północnej części Dalmacji. Słynące z unikatowych Morskich Organów, wiśniowego likieru Maraschino oraz dużej ilości wyjątkowych zabytków.

Zadar. Co warto zobaczyć?

Głównym punktem naszej wycieczki było serce Zadaru, czyli Stare miasto. Jest pełne zabytkowych kościołów oraz wąskich, klimatycznych uliczek, wybrukowanych śliskim, białym kamieniem. Totalnie nas zauroczyło!

Zwiedzanie Starówki rozpoczęliśmy od spaceru przez ogromny miejski targ, który na każdym kroku zachwyca kolorami owoców i warzyw. Ceny w środku sezonu niestety nie należą do najniższych, dlatego niczego nie kupiliśmy. Podziwialiśmy, oglądaliśmy, spacerowaliśmy dalej.

Zadar

Zadar

Zadar
Kościół św. Chryzogona

Następnie mijając kościół św. Chryzogona udaliśmy się na plac Zeleni trg gdzie znajdują się m.in. kościół św. Donata oraz pozostałości po rzymskim Forum, z widokiem na katedrę św. Anastazji.

Na forum oprócz ruin kilku budynków, znajdują się również kolumna koryncka, oraz tablica upamiętniająca wizytę Jana Pawła II w Zadarze.

kościoły
Kościół św. Donata                                                                                                                     Wieża katedry św. Anastazji

Pozostałości po rzymskim Forum z I wieku p.n.e.

zadar

zadar

Pozostałości rzymskiego forum

zadar
Zalazak Sunca

Nieopodal forum znajduje się punkt widokowy Zalazak Sunca oraz nadmorska promenada, która prowadzi do największej zadarskiej atrakcji, czyli Morskich Organów.

Organy to tak naprawdę ukryte pod kamiennymi schodami rury. W momencie, gdy woda wlewa się do ich wnętrza na nadbrzeżu słychać „muzykę morza”. Efekt jest niesamowity.

Tuż obok znajduje się Pozdrowienie Słońca, czyli instalacja z płytami fotowoltaicznymi, która wieczorem daje świetlny pokaz.

Promenada przy Wodnych Organach
Promenada przy Morskich Organach
Pozdrowienie słońca                                                                                                                  Lody naturalne, Cafe Eva

Zadar

Pomnik chorwackiego przyrodnika i badacza morskiego Spiro Brusina

Spacerując nadbrzeżem, trafiliśmy na plac Pięciu Studni. Miejsce historyczne, ponieważ pomiędzy XVI, a XIX wiekiem jedynie wspomniane pięć studni zaopatrywały miasto w wodę.

Na placu znajduje się także punkt widokowy, Kopetanova Kula (niestety w ogóle tego nie wyłapaliśmy). Udaliśmy się za to do pobliskiego parku Jeleny Madijevke.

Park zachwyca różnorodną roślinnością, cudownymi widokami m.in. na zatokę Fosa oraz renesansową bramę z czasów, gdy Zadarem panowała Wenecja.

Park Królowej Jeleny Madijevka

jaszczurka w chorwacji.

Pocztówkowy widok z parku na zatokę Fosa
Kopnena vrata renesansowa brama ozdobiona weneckim lwem

zadar

Gdzie warto zjeść w Zadarze?

Jeszcze przed wyjazdem do Chorwacji, w internecie znalazłam ciekawą zadarską knajpkę, którą postanowiliśmy odwiedzić. Nieduża, klimatyczna restauracja Tinel, położona w ustronnym miejscu, słynie z przepysznych ryb i owoców morza. To był strzał w 10! Nasze dania smakowały wyśmienicie. Z czystym sumieniem mogę polecić wam to miejsce.

Restauracja Tinel na ul. don Ive Prodana.

zadar

Plan wycieczki na mapie

Na mapie poniżej zaznaczyłam wszystkie miejsca, które warto zobaczyć będąc w Zadarze. Klikając w zdjęcie, możecie pobrać gotowy plany wycieczki.

Kliknij w mapę, aby przejść do Google. 

zadar

Zadar z pewnością jest miastem wartym uwagi. W szczególności przepiękne, klimatyczne Stare Miasto, którego dokładne zwiedzenie zajmuje kilka, a nawet kilkanaście godzin! Chętnie wróciłabym tam jeszcze raz i zwiedziła kolejne miejsca.

 

Jeśli macie jakieś propozycje, co jeszcze można zobaczyć w Zadarze, koniecznie dajcie znać w komentarzu.

Buziak