Wakacje w Chorwacji na własną rękę

Wakacje w Chorwacji na własną rękę

Dzisiaj bardziej praktyczny wpis dla tych, którzy planują wypad do Chorwacji. Mianowicie zapraszam was na post, jak zorganizować wakacje w Chorwacji na własną rękę. W naszym przypadku był to totalny spontan. Wyjeżdżaliśmy w połowie sierpnia, a decyzję o wyjeździe do Chorwacji podjęliśmy na trzy dni przed planowanym urlopem. Niemniej udało nam się doskonale przygotować i z przyjemnością podzielę się w wami moimi wskazówkami.

Dojazd do Chorwacji własnym autem

 

Zdecydowaliśmy się odwiedzić Północną Dalmację, a dokładniej okolice Zadaru. Dojazd zajął nam dwa dni (pierwszego dnia nocowaliśmy w Graz), a trasa w pierwszą stronę liczyła równe 1000 km.

W Czechach i Austrii mieliśmy kupione winiety na autostrady.

⇒ Przy autostradach w Austrii są najlepsze i najczęstsze możliwości zjazdu na postój m.in. z opcją skorzystania z toalety, prysznica czy zakupu kawy.

W Słowenii i Chorwacji poruszaliśmy się po drogach darmowych.

⇒ Wybierając trasę bezpłatną w Słowenii i Chorwacji, trzeba być przygotowanym na dużą ilość zakrętów oraz strome zjazdy i podjazdy. Warto zatem przed wyjazdem zadbać o stan hamulców w samochodzie oraz niezbędne wyposażenie.

 

wakacje w chorwacji na własną rękę
Kliknij w mapę, aby zobaczyć gotową trasę w google.

 

W drodze powrotnej korzystaliśmy z aplikacji park 4 night dzięki, której nocowaliśmy na Słowenii zupełnie za darmo, bo w naszym aucie.

Nocleg w Chorwacji

 

Zdecydowaliśmy się na rezerwację noclegu przez AirBnb. Używaliśmy tego serwisu po raz pierwszy w życiu, ale niesamowicie przypadł nam do gustu. Mieszkanko, które wynajęliśmy w Chorwacji, a dokładnie w uroczej Rtinie, było doskonale wyposażone, czyste oraz zlokalizowane zaledwie kilka kroków od morza. Posiadało kuchnie w której mogliśmy przygotowywać m.in. śniadania i obiady. Dodatkowym bonusem był też fakt, że za namową właściciela, co dzień mogliśmy objadać się owocami wprost z jego ogrodu.

 

wakacje w chorwacji na własną rękę. owoce, figi i winogrona

Przykładowe ceny w Chorwacji

 


SUPERMARKET:                                                                            RESTAURACJA:

Woda niegazowana: 3-5 Kun                                                          Frytki: 30-50 Kun 
Sok: 7-10 Kun                                                                                 Spaghetti: 55-75 Kun
Serek wiejski: 9 Kun                                                                        Pizza: 50-90 Kun
Piwo: 7-9 Kun                                                                                  Grillowany stek z frytkami: 80-100 Kun
Bułki: 2-5 Kun                                                                                  Talerz owoców morza: 130-160 Kun
Makaron: 6 Kun                                                                               Ryba z dodatkami: 100-140 Kun
Chleb: 10 Kun                                                                                  Lody naturalne: 20 Kun


 

Oficjalną walutą w Chorwacji jest Kuna chorwacka (HRK). Zazwyczaj potrzebna jest tylko podczas zakupu pamiątek lub biletów wstępu. W supermarketach, w restauracjach i na stacjach benzynowych bez problemu można płacić kartą.

Zakupy najbardziej opłaca się robić w Kauflandzie, supermarket Konzum jest trochę droższy i gorzej zaopatrzony. Małe sklepy i restauracje znajdujące się bliżej morza mają często dwukrotnie wyższe ceny.

 

wakacje w chorwacji na własną rękę
Magnesy 10-15 Kun

Koszty wyjazdu do Chorwacji dla dwóch osób

 


Koszty paliwa (około 2300 km przy średnim spalaniu 6,7 l):       900 zł

Autostrady w Czechach (winieta ważna przez 30 dni):                75 zł.

Autostrady w Austrii (winieta ważna przez 10 dni):                      9 Euro, czyli jakieś 40 zł.

Nocleg z AirBnb w Austrii:                                                            125 zł / 1 noc dla 2 osób.

Nocleg z AirBnb w Chorwacji:                                                       205 zł / 1 noc dla 2 osób.


 

Ciekawostki

 

• Plaże w Chorwacji są w większości kamieniste. Dlatego przed wyjazdem warto zaopatrzyć się specjalne buty do wody, z gumową podeszwą (np. Decathlonie). Dzięki takim butom chodzenie po kamienistym dnie morza i plaży przestaje być kłopotem. Ponadto w morzu, można trafić na jeżowce, których igły są jadowite. Więc buty są elementem koniecznym.

• Jeśli jesteście fanami zabawy w wodzie, to warto zabrać także maskę do nurkowania lub chociaż okularki. Sama woda jest bardzo czysta, a widoki pod jej powierzchnią są naprawdę przepiękne! Można zobaczyć m.in rybki i małże.

• Sporym zaskoczeniem może być też ilość jaszczurek, które spotkamy w Chorwacji. W parkach i na plaży jest ich całe mnóstwo. Jedna znalazła się nawet na mojej głowie! Żartownisia skoczyła na mnie z drzewa.

 

jaszczurka w chorwacji.

 

• Chorwacja nie jest w strefie Schengen, dlatego na granicy można spodziewać się kontroli dowodów osobistych.

• Polecam także zaopatrzyć się w środki przeciwko komarom. Wieczorami potrafią być naprawdę dokuczliwe.

Pomocne linki:

• Serwis o Chorwacji: Chorwacja Cafe.

• Omijanie płatnych autostrad w Słowenii: film1, film2.

• Rezerwacja noclegu: AirBnb, Booking.com.

 

Wakacje w chorwacji koszty, trasy

 

Jestem bardzo ciekawa waszych opinii na temat Chorwacji. W komentarzach możecie także dodawać pomocne linki na temat Chorwacji 🙂

Buziak!

 

Zobacz także: Co można zobaczyć w Zadarze?