Proste sposoby na utrzymanie porządku w domu

utrzymanie porządku w domu

Utrzymanie porządku w domu nie należy do łatwych zadań. Jako nastolatka miałam spory problem, aby ogarnąć przestrzeń dookoła siebie. Jednak z biegiem czasu słało się to dla mnie banalnie łatwe.
Teraz moje mieszkanie niemal zawsze wygląda czysto i schludnie. A wszystko zawdzięczam kilku prostym sposobom, które wypracowałam sobie w ciągu ostatnich lat.

Nie posiadam zbędnych przedmiotów

To chyba najważniejszy punkt całej listy. Utrzymanie porządku w domu jest bardzo trudne, gdy mam się za dużo rzeczy. Dlatego staram się wyrzucać wszystko to, co nieużywane i w ogóle niepotrzebne. Regularnie sprawdzam, co jest w moich szafkach i weryfikuję, czy na pewno jest mi to potrzebne. Wychodzę z założenia, że jeśli nie mam czasu czegoś użyć, oddać do naprawy lub – co gorsza – wyczyścić, to nie ma także czasu, by tę rzecz posiadać.

Odkładam rzeczy na ich miejsce

Każda, ale to absolutnie każda rzecz ma w moim domu swoje miejsce. I sukcesywnie jest tam odkładana po każdym użyciu. Wyjątkiem są chyba tylko książki, które odkładam na regał dopiero po ich przeczytaniu. Nie mniej, dzięki temu odkładaniu na miejsce, nawet obudzona o trzeciej w nocy spokojnie odpowiem gdzie leży taśma klejąca albo krem do rąk. Każdą rzecz jest bardzo łatwo znaleźć, a w mieszkaniu zawsze panuje wizualny ład.

utrzymanie porządku w domu

Metoda małych kroków

Pościelenie łóżka i wywietrzenie pokoju zajmuje mi rano chwilę. Nie ma sensu z tym zwlekać – robię to od razu i nawet o tym nie myślę. Brudne ubrania od razu zanoszę do kosza na pranie, a czyste chowam do szafy. Naczynia myję zaraz po obiedzie i przy okazji jeszcze obmywam zlew. Jeśli coś zajmuje mi chwilę, to nie zwlekam, działam od razu. Dzięki temu główne, piątkowe porządki trwają u mnie maksymalnie dwie godziny.

Sprzątam przed urlopem

Nie ma dla mnie nic gorszego niż powrót do brudnego mieszkania. Dlatego przed każdym krótszym i dłuższym wyjazdem robię pranie i porządkuję dokładnie całe mieszkanie. Czyste mieszkanie, w którym nie muszę robić nic więcej oprócz wypakowania walizki, jest dla mnie przedłużeniem urlopu. Wracasz do domu i nie musisz nic, totalny luz.

W kuchni działam od razu

Zaraz po przygotowaniu posiłku (a czasem nawet w trakcie) sprzątam blat, na którym przygotowywałam jedzenie, myję także naczynia, które zdążyły się ubrudzić. Tym sposobem do posiłku siadamy zazwyczaj z kompletnie czystą kuchnią. Również po posiłku naczynia zmywamy od razu. Weszło nam już to po prostu w nawyk.

utrzymanie porządku w domu

Ciekawa jestem, jakie sposoby na utrzymanie porządku w domu masz Ty? Koniecznie daj mi znać.

Buziak!

Zobacz także >> Domowe inspiracje: Minimalistyczna toaletka DIY.