Skrzyp polny / Domowy sposób na jesienne wypadanie włosów

skrzyp polny

Męczy Cię jesienne wypadanie włosów? Martwisz się, że na głowie pozostaje Ci ich coraz mniej? Bez paniki, mam na to sposób! Gdy większość moich włosów zaczyna ozdabiać podłogę ratuje mnie skrzyp polny w postaci herbaty. To tania i szybka metoda na porost włosów.

Ale od początku…

Dlaczego włosy wypadają?

Musimy wyjaśnić sobie, że nie każde wypadanie włosów jest sobie równe. Jego nasilenie zależne jest od stanu naszego zdrowia (również psychicznego), diety oraz sposobu pielęgnacji włosów. Jeśli więc żywisz się, co najwyżej liśćmi sałaty ziółka tu pomogą.

Czy to normalne, że jesienią tracę więcej włosów?

Tak, to całkiem normalne! Jesienią u większości osób włosy wypadają w większych niż zwykle ilościach.  Dowiedli tego szwajcarscy naukowcy podczas sześcioletnich badań. Cykl wzrostu włosów nie jest jednolity w ciągu roku, ale ma sezonowe szczyty. Tak samo jest z wypadaniem włosów.

Przyczyn możemy doszukiwać się w zmianach hormonalnych wywołanych m.in. mniejszą ekspozycją na światło słoneczne. Zmiana warunków atmosferycznych ma tu niemałe znaczenie. Wiatr i deszcz osłabiają nasze włosy. Kołnierze kurtek i czapki też utrudniają sprawę powodując uszkodzenia i wyrywanie.

Skrzyp polny

Moje włosy były przerzedzone każdej jesieni dopóki nie zaczęłam stosować skrzypu. Gdy zauważam, że włosy zaczynają wypadać w coraz większych ilościach, od razu sięgam po skrzypową herbatę. Po miesięcznej kuracji na głowie pojawia się mnóstwo nowych włosków, a cała reszta pięknie lśni. Korzyści jest jednak o wiele więcej!

Jak działa skrzyp polny?

Ta super roślina zawiera wiele związków mineralnych, głównie są to pochodne krzemu. To właśnie kwasy krzemowe są odpowiedzialne za dobroczynne działanie rośliny na nasze włosy, a ponadto na skórę i paznokcie.

Skrzyp polny wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu i przetłuszczaniu. Pomaga w zmniejszeniu łupieżu. Przyśpiesza porost włosów. 

Poprawia również cerę. Wpływa korzystnie na elastyczność naskórka, zapobiega starzeniu się skóry oraz łamliwości paznokci. W lecznictwie stosuje się go głównie, jako roślinny środek moczopędny.

Ciekawostką jest, że skrzyp wykazuje niewielkie działanie przeciwkrwotoczne, znajdujące zastosowanie przy nadmiernych krwawieniach menstruacyjnych.

Skrzyp polny

Jak stosować skrzyp polny?

Ziele możesz stosować zarówno zewnętrznie (do przemywania skóry), jaki i wewnętrznie.

Standardowa kuracja skrzypem powinna trwać nie więcej niż trzy miesiące. Ja zazwyczaj wypijam jeden kubek naparu dziennie przez około 40 dni. Na tyle wystarczają mi dwa opakowania herbaty.

Łyżeczkę suszonego, sypkiego zioła należy zalać szklanką wrzącej wody. Pozostawić po przykryciem na 10-20 minut. Po zaparzeniu herbatę należy odcedzić.
Zioła w saszetkach należy zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem przez około 15 minut.

Gdzie i w jakiej cenie?

Zarówno herbatki, jak i pojedyncze, sypane zioła znajdziemy w zielarniach, aptekach i niektórych supermarketach. Ja swoje herbatki zazwyczaj kupuję w Kauflandzie. Za te widoczne na zdjęciu płacę 2,50 zł za 20 sztuk.

Skrzyp polny

Przeciwwskazania do stosowania skrzypu

1. Przyjmowanie diuretyków, czyli leków zwiększających wydalanie moczu (np. Hydrochlorotiazyd,  Furosemid),

2. Choroby nerek,

3. Ciąża,

4. Niedobór witamin z grupy B,

5. Palenie tytoniu, nadużywanie cukru i alkoholu.

To ważne!

Długotrwałe przyjmowanie preparatów ze skrzypu może prowadzić do wypłukania z organizmu witaminy B1. Objawami niedoboru są m.in. drażliwość, ból oczu, zaburzenia koncentracji i pogorszenie pamięci.

W czasie kuracji skrzypem należy zwiększyć spożywanie produktów bogatych w witaminę B1. To np. drożdże, kiełki pszenicy, nasiona słonecznika, strączki, orzechy, grzyby, kalafior, zielony groszek.

 

Polecam także: 10 kroków do pięknych i zdrowych włosów

 

A Ty jak radzisz sobie z jesiennym wypadaniem włosów? Czy stosowałaś już skrzyp polny?

Buziaczki!

Zobacz również: