Książka: Polska odwraca oczy

polska odwraca oczy

Dzisiaj chciałabym Wam polecić książkę Justyny Kopińskiej, która bardzo mocno mnie poruszyła. Przeczytałam ją jednym tchem w zaledwie kilka godzin. Ta książka to absolutny hit! „Polska odwraca oczy” szokuje, bulwersuje i otwiera oczy.

Autorka bez retuszu ujawnia dramaty Polaków, obnaża ludzką bezsilność i osamotnienie jednostki w obliczu machiny władzy i obojętności innych. Książka zawiera w sobie przerażające fakty, prawdziwe historie, które brzmią nierealnie i odlegle, a miały miejsce całkiem niedawno i to w Polsce. Opowiada o zawiści i małostkowości, o przemocy dotykającej bezbronnych, o nieskutecznym wymiarze sprawiedliwości, o nieczułości organów władzy, ale przede wszystkim o ludziach pozostawionych z poczuciem krzywdy.

Pierwszy rozdział to historia kobiety zakochanej w dziecięcym mordercy i gwałcicielu:

„Zanim poznałam Mariusza Trynkiewicza, miałam pustkę w duszy, której nic nie potrafiło zapełnić. Teraz jestem bezpieczna. – mówi Anna. – Dwadzieścia pięć lat więzienia to zbyt okrutna kara. Przecież każdy z nas może mieć taki stan, że zabije. Nie wiadomo, kim obecnie byłyby te dzieci. Może wyrosłyby na zabójców lub złodziei.

W książce znajduje się także opowieść o oddziale dla dzieci, które były, aż chore ze strachu oraz historia chłopaka, który przez błędne diagnozy spędził 14 lat bez dostępu do edukacji. Opowiada również o tym, że polska resocjalizacja to fikcja.
Kopińska odważyła się mówić za tych, którzy nie znaleźli słów, za tych, którzy nie byli w stanie zrobić kroku naprzód. Dzięki publikacji jej tekstów przestępcy trafili do więzień, a w prawie wprowadzono zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych.

Bardzo gorąco polecam tę książkę, choć trzeba przygotować się na wstrząsające historie.
„Polska odwraca oczy” zdecydowanie jest lekturą obowiązkową dla każdego z nas.

polska odwraca oczy

A Wy co aktualnie czytacie?

Buziak!