Ostropest plamisty / Naturalny sposób na regenerację wątroby

Ostropest plamisty

Dziś pod lupę bierzemy ostropest plamisty, zwany potocznie ostem mlecznym. Ziele to wspiera pracę wątroby, nerek i woreczka żółciowego. Ponadto stając do pojedynku z trującym muchomorem, jako jedyny ma szansę wygrać i tym samym uratować nam życie. Bohater, no! I kto by pomyślał, że ta wartościowa roślina często rośnie w naszym ogródku i pielona jest jak chwast. A szkoda, bo pomaga nie tylko gdy skosztujemy muchomorka. Korzyści ze stosowania ostu mlecznego jest mnóstwo.

Jak działa ostropest plamisty?

Główne działanie lecznicze owocu ostropestu związane jest z obecnością sylimaryny. To właśnie dzięki niej ostropest wspomaga ochronę i regenerację komórek wątroby. Jest stosowany w przewlekłym stanie zapalnym, WZW B i C oraz marskości. Pomaga leczyć uszkodzenia wątroby spowodowane alkoholem etylowym, metalami ciężkimi, fosforem, a nawet toksynami muchomora sromotnikowego. A co najfajniejsze (bo najpraktyczniejsze) pomaga łagodzić skutki farmakoterapii. To taka ciekawostka dla nałogowo łykających paracetamol.

A zalet jest jeszcze więcej! Ostropest zmniejsza poziom złego cholesterolu, poprawia trawienie, pobudza wydzielanie żółci. Działa również przeciwstarzeniowo na nasze komórki i to silniej niż witaminy E i C. Wspomaga pamięć i koncentrację oraz łagodnie podnosi ciśnienie krwi. Coraz częściej mówi się również o działaniu przeciwnowotworowym rośliny. A to dlatego, że sylimaryna pomaga zachować równowagę pomiędzy wytwarzaniem nowych a obumieraniem starych komórek. No ja wam mówię, cud, miód roślina!

Ostropest plamisty

Jak stosować ostropest plamisty?

Zaleca się spożywanie 5 – 10 g świeżo zmielonych nasion lub standaryzowanego ekstraktu w postaci kapsułek. Zazwyczaj jednak żeby osiągnąć efekt terapeutyczny sylimarynę podaje się w postaci oleju lub alkoholowego wyciągu. Ten drugi sposób nie jest jednak zalecany w przypadku osób nadużywających alkoholu.

Ciekawostka

Olej z ostropestu jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków. Dzięki temu, że działa regenerująco na skórę i pomaga zachować jej właściwe nawilżenie, znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry atopowej. Stosuje się go również do łagodzenia ran m.in. cukrzycowych.

Ostropest plamisty

Interesuje Cię ziołolecznictwo i naturo-terapia? Jestem ciekawa, czy słyszałaś kiedyś o ostropeście i jego właściwościach? Koniecznie daj mi też znać w komentarzu, co sądzisz o stosowaniu tego ziela. Zerknij też na fit śniadanie, które idealnie łączy się z ostropestem.

Buziaki!

 

Ziołolubnym polecam także: Skrzyp polny / Sposób na wypadnie włosów.