Niebezpieczne połączenia, czyli kiedy grejpfrut nam szkodzi

Czy wiedziałeś, że nieodpowiednimi połączeniami żywieniowymi podczas przyjmowania leków możesz doprowadzić do zaburzeń ostrości widzenia, bradykardii a nawet depresji oddechowej? Produkty spożywcze które spożywamy mogą zakłócić działanie przyjmowanych przez nas leków!

No. To myślę, że już dość Cię nastraszyłam. A tak na serio… zacznij zwracać uwagę na swoją dietę podczas przyjmowania leków! Wiele powikłań farmakoterapii związanych jest z niekorzystnym działaniem żywności na wchłanianie, metabolizm i wydalanie leków z organizmu. Interakcje leków z naszym jedzeniem mogą zmniejszyć skuteczność leczenia i wydłużyć okres farmakoterapii oraz w konsekwencji zwiększyć koszty. A przecież tego nie chcemy.

To ten grejpfrut jest zły?

Grejpfrucik. Super food! – powie nie jedna osoba – co się czepiasz? Otóż owoc, jak i sok z grejpfruta są zdrowe, owszem! Dostarczają wystarczającej ilości witaminy C, potasu, błonnika pokarmowego i innych składników odżywczych, aby uzyskać miano “zdrowej przekąski”. Zła wiadomość jest taka, że ​​sok z grejpfrutów może wchodzić w interakcje z kilkudziesięcioma lekami, czasem niebezpiecznymi. Związki organiczne zawarte w grejpfrutach powodują supresję enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie w organizmie popularnie przepisywanych leków. Dlatego też, popicie leku sokiem z grejpfruta prowadzi do “niewydolności” czynnościowej enzymów i lek nie może być metabolizowany, co powoduje wzrost jego stężenia w krwi.

Jest to pożądane u osób chcących spotęgować działanie wypitej kawy (grejpfrut spowalnia również rozkładanie kofeiny), ale w przypadku leków, wolniejsze ich rozkładanie może mieć konsekwencje w postaci nieprzyjemnych działań ubocznych.

Grejpfrut

 

Typy leków których nie należy łączyć z owocami i sokami cytrusowymi:

1. Leki przeciwhistaminowe, czyli przeciwalergiczne (np. Astemizol, Hismanal),

2. Leki obniżające poziomu cholesterolu (statyny np. Zocor, Liprox),

3. Blokery kanałów wapniowych stosowane w podwyższonym ciśnieniu i duszynicy bolesnej,

4. Środki uspokajające stosowane w lękach, bezsenności (np. Xanax, Zomiern)

5. Leki stosowane w zaburzeniach erekcji (np. Viagra, Levitra),

6. Środki immunosupresyjne zapobiegające odrzuceniu narządu,

7. Leki neurologiczne i psychiatryczne,

Szczególną ostrożność należy zachować stosując również środki antykoncepcyjne i antybiotyki.

Łączenie tych preparatów z grejpfrutem, prowadzi do wzrostu stężenia leku we krwi. Zwiększa się również jego działanie. Efekt ten może być dla nas toksyczny!

Grejpfrut

Podsumowując

Nigdy nie popijaj tabletek sokiem grejpfrutowym! Zawsze wybieraj wodę.

Uniknięcie interakcji wymaga co najmniej 24-godzinnego odstępu czasu pomiędzy spożyciem grejpfruta lub soku grejpfrutowego a zażyciem leku.

Jeśli nie zażywasz leków, możesz nadal zajadać się pysznym owocem.

Jeśli przyjmujesz leki regularnie, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym jak je zażywać i jaką dietę stosować. To wbrew pozorom bardzo istotne.

ZAWSZE CZYTAJ ULOTKI – ulotka informacyjna dodana do leku ostrzega, aby nie spożywać grejpfrutów w czasie terapii danym lekiem.

 

Jestem bardzo ciekawa, czy wiedziałaś o interakcjach z grejpfrutem? Koniecznie daj mi znać w komentarzu!

Buziaki!

Zobacz również: