Herbata z lipy / Naturalny sposób na przeziębienie

Herbata z lipy

Pogoda ostatnio nas nie rozpieszcza. W Pradze od kilku dni wieją porywiste i zimne wiatry. Temperatura nie przekracza kilku stopni. Przy takich warunkach atmosferycznych łatwo o przeziębienie. Ratunkiem podczas pierwszych objawów choroby będzie herbata z lipy. Może się także okazać wsparciem podczas grypy, anginy czy zapalenia oskrzeli.

Jak działa herbata z lipy?

Lipa to roślina, która posiada wiele właściwości leczniczych. Te najistotniejsze związane są właśnie z przeziębieniem. Na tym polu potrafi czynić cuda! Zawarte w niej śluzy łagodzą ból gardła, pomagają pozbyć się chrypki oraz kaszlu, wspomagają także odkrztuszanie. Jest to jeden z najlepszych środków napotnych w stanach gorączkowych oraz środek osłaniający i powlekający w nieżytach dróg oddechowych.

Herbata z lipy działa również moczopędnie. Ponadto dzięki lekkiemu działaniu rozkurczowemu łagodzi mdłości, wymioty i kolki. Może być stosowana, jako łagodny środek uspokajający i nasenny.

Ze względu na działanie przeciwzapalne preparaty z lipy mają także zastosowanie zewnętrzne. Kwiat lipy wchodzi często w skład kosmetyków dla cery wrażliwej i skłonnej do alergii. Samego naparu można używać do zmywania skóry w celu złagodzenia podrażnień. Kremy i lotiony zawierające wyciąg z lipy wykazują działanie zmiękczające i wygładzające. Natomiast ziołowe maseczki ściągają i zamykają pory, co jest szczególnie korzystne przy cerze tłustej.

Warto stosować kąpiele w lipie w przypadku świądu skóry i wszelkich podrażnień. Może się okazać pomocna np. po ugryzieniu owadów.

Jak stosować lipę?

Łyżeczkę suszonego kwiatostanu lipy należy zalać szklanką wrzącej wody. Pozostawić pod przykryciem na 20 minut. Po zaparzeniu herbatę należy odcedzić. Z ziołami w saszetkach postępujemy tak samo. Parzymy 20 minut, pod przykryciem.

W ciągu jednego dnia nie należy wypijać więcej niż trzy kubki herbaty lipowej.

Herbata z lipy najlepiej smakuje z miodem lipowym i cytryną. Pamiętaj jednak, aby miód i cytrynę dodać, dopiero gdy herbata jest już przestudzona. Temperatura wyższa niż 40 st. C niszczy ich cenne właściwości. A tego byśmy nie chcieli, ponieważ miód lipowy odznacza się właściwościami przeciwwirusowymi i wykrztuśnymi.

Nie ma lipy w Czechach

Na koniec mam dla was ciekawostkę. Otóż, Czesi wyjątkowo mocno upodobali sobie to aromatyczne drzewo. Lipa uznawana jest symbol państwa Czeskiego. Pojawia się na fladze prezydenckiej, pieczęci państwowej oraz czeskich banknotach. W supermarketach nie trudno o lipový čaj, a w licznych praskich parkach rośnie wiele lipowych drzew.

Herbata z lipy

Jestem bardzo ciekawa jak Ty radzisz sobie z przeziębieniem. Czy pijesz herbatę z lipy?
Koniecznie napisz mi w komentarzu, jakie są Twoje metody na walkę z chorobą.

Buziaki!