Dwa dni w Krakowie / Co warto zobaczyć + gotowy plan!

Dziś wpis podsumowujący moje dwa dni w Krakowie. Co do samego wypadu to było bardzo intensywnie. Nie spodziewałam się, że jest tam tak pięknie. O tym, jak spędziłam dwa dni w Krakowie, możesz przeczytać tutaj i tutaj.

Poniższy opis pomoże Ci zorganizować dwu-, trzydniowy wypad. Chcesz wiedzieć, co warto zobaczyć w Krakowie, gdzie szukać noclegu i ile za to zapłacisz? Zapraszam do lektury!

Co warto zobaczyć ?

STARE MIASTO

Rynek Główny jest największym średniowiecznym rynkiem Europy, a zarazem największym placem Krakowa. To obowiązkowa atrakcja podczas pobytu w Krakowie.

Warto przejść się Drogą Królewską, czyli szlakiem dawnych wjazdów koronacyjnych, pochodów oraz procesji. Przebiega tuż obok najważniejszych zabytków Starego Miasta: Barbakanu, Bramy Floriańskiej, Rynku Głównego, Sukiennic, Kościoła Mariackiego i Zamku na Wawelu.

Zamek na Wawelu to dawna siedziba króli. Dodatkową atrakcją zamku jest jaskinia pod wapiennym wzgórzem, zwana Smoczą Jamą. Według legendy znanej nam ze szkoły zamieszkiwał ją smok. Z wawelskiego wzgórza roztacza się przepiękny, malowniczy widok na Wisłę. Dla tych widoków warto się pomęczyć i wspiąć pod górkę.

KAZIMIERZ

Dawna dzielnica żydowska. Miejsce tętniące życiem kulturalnym i artystycznym. Pełne jest ciasnych, brukowanych uliczek, przytulnych restauracji i najlepszych krakowskich galerii.

ZALEW ZAKRZÓWEK

To miejsce jest zupełnym zaskoczeniem na mapie Krakowa. Totalnie mnie oczarowało! Zalew powstał w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Zachwycające widoki, piękna turkusowa barwa wody, a to wszystko w bliskim sąsiedztwie centrum.

OGRÓD DOŚWIADCZEŃ IM. STANISŁAWA LEMA

To ogród edukacyjny mieszczący się w Parku Lotników Polskich. Miejsce jest warte odwiedzenia, szczególnie z dziećmi. Prezentuje zjawiska fizyczne w ciekawy i zabawny sposób.
Bilet wstępu kosztuje 10 zł.
Warto spróbować lodów Mini Melts, których unikalna konsystencja w formie pojedynczych kulek powstaje dzięki technologi kriogenicznej.

Gdzie i co warto zjeść ?

CHARLOTTE. CHLEB I WINO

To klimatyczne miejsce mieści się przy placu Szczepańskim 2. Menu opiera się na winie oraz chlebie wypiekanym na miejscu. Zestaw śniadaniowy składa się z koszyka świeżego chleba, konfitur i czekolad. Możesz także zamówić zestaw powiększony o jajka i kawę.
Za śniadanie zapłacisz: ok. 20 zł.
Popołudniami w Charlotte serwowane są wina.

HAWEŁKA

Najstarsza nieprzerwanie działająca restauracja w Rynku Głównym w Krakowie. Znajdziemy tu potrawy tradycyjnej polskiej kuchni w najlepszym wydaniu.
Za dwudaniowy obiad zapłacisz: ok. 50 zł.

OBWARZANEK KRAKOWSKI

To nie restauracja, ale krakowski przysmak! Ma kształt przypominający pierścień i sprzedawany jest w ulicznych, ruchomych stoiskach w formie wózków. Został wpisany na listę produktów tradycyjnych z województwa małopolskiego. Z zaskoczeniem stwierdzam, że obwarzanki są pyszne (szczególnie te z sezamem) i naprawdę świetnie się sprzedają w Krakowie.
Koszt obwarzanka to około 2 zł.

Tani nocleg w Krakowie

Nam najbardziej zależało na dobrej lokalizacji. Chcieliśmy mieć blisko do atrakcji z naszej listy i wykorzystać czas na maxa. Wygląd hostelu był drugorzędną sprawą podczas tego wypadu. Liczyła się lokalizacja. Oraz, jak zresztą zawsze, żywiliśmy nadzieje, że nie będzie tam brudno. Trafiliśmy idealnie! Hostel Retro znajduje się przy Wiśle i posiada widok na Kościół na Skałce. Dojście do centrum zajmuje nie więcej niż 30 minut. I to w pięknej scenerii – brzegiem rzeki. Atutem jest również dobre połączenie komunikacyjne z wszystkimi atrakcjami turystycznym. Muszę zaznaczyć, że szukając z zaledwie trzytygodniowym wyprzedzeniem i tak udało się nam upolować nocleg z przyzwoitą cenę. Załapaliśmy się jeszcze na zniżkę dzięki stronie booking.com. Cena za pokój dwuosobowy, zarezerwowany na dwie doby to 234 zł. Pokój był czysty z dostępem do żelazka, kuchni. Naprawdę godny polecenia.

Dwa dni w Krakowie – koszt

PRZYKŁADOWE CENY:

Bilety wstępu do większości atrakcji to 10-20 zł.

Przechowalnia bagażu – 9 zł.

Komunikacja miejska, bilet normalny – 2,80 zł.

Nocleg – 240 zł.

Podsumowując: pobyt w Krakowie wyniósł nas ze wszystkim ok. 600 zł. Nie wliczałam w to kwoty, jaką przeznaczyliśmy na dojazd do Krakowa. Cena waszego biletu i tak będzie uzależniona od miejsca, z którego wyjeżdżacie.

Lubisz takie krótkie wycieczki? Byłaś już w Krakowie? Koniecznie daj mi znać w komentarzu, co jeszcze warto odwiedzić w tym mieście.

Buziaczki!

Zobacz również: