CZOSNEK: Jak się nim leczyć i nie śmierdzieć ?

czosnek

Czosnek. Bez niego spaghetti bolognese nie byłoby tym samym, aromatycznym daniem. A zamiast bagietki czosnkowej mielibyśmy zwykłą bułkę z masłem. Czosnek to doskonała przyprawa o mocnym, ostrym zapachu, jak również silny, naturalny antybiotyk. Niestety pomimo cudownych właściwości zdrowotnych ma on też swoją gorszą stronę, a mianowicie zapach… naprawdę brzydki zapach.
Jak zatem leczyć się czosnkiem i nie odstraszać ludzi? Czy brzydkiego zapachu można się w ogóle pozbyć? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Właściwości zdrowotne czosnku

Jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii m.in. gronkowca złocistego i paciorkowca, przy czym nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej tak jak leki dostępne w aptekach.

Wzmacnia odporność oraz pomaga zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych.

Obniża ciśnienie tętnicze, a co za tym idzie, zapobiega zawałom serca.

Przyśpiesza wydzielanie żółci i poprawia trawienie.

Spowalnia proces starzenia dzięki dużej dawce przeciwutleniaczy.

czosnek

Dlaczego czosnek śmierdzi?

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tylko rozdrobniony czosnek wydziela brzydki zapach? Winowajcą jest allinaza, enzym występujący m.in. w czosnku i cebuli. Enzym ten uaktywnia się dopiero w kontakcie z powietrzem, a następnie przekształca się w allicynę oraz winylosiarczek. I to właśnie ten siarczek jest głównym sprawcą całego fetoru. W niezmienionej postaci poprzez jelita dociera do krwiobiegu i płuc. A następnie razem z wydychanym powietrzem prosto do naszego rozmówcy. Zapach wydzielany jest nie tylko z naszym oddechem, ale też z moczem, a nawet potem. W efekcie często śmierdzimy nawet dwa dni!

Jak radzić sobie z brzydkim zapachem?

I tutaj nasze babcie triumfują. Pamiętacie miksturę składającą się z mleka, miodu, masła i czosnku, którą leczyły nas podczas przeziębienia? Okazuje się, że jest to najlepsza a na dodatek jedyna naukowo udowodniona metoda [klik] na zamaskowanie zapachu czosnku. Innym sposobem, który może okazać się skuteczny, jest zajadanie czosnku natką pietruszki. Co prawda mechanizm działania nie został jeszcze odkryty, jednak metodzie nie można odmówić skuteczności.

Przeciwwskazania do stosowania czosnku

1. Stosowania leków przeciwzakrzepowych np. Acard.

2. Nieżyt żołądka lub jelit. Choroba wrzodowa.

3. Ciężkie choroby wątroby.

4. Stosowanie paracetamolu (należy zachować szczególną ostrożność).

czosnek

Bardzo lubię czosnek i często go stosuję. Najczęściej jako przyprawę do ukochanej pizzy lub makaronu. Ciekawa jestem, czy Ty również jesteś jego fanką? Koniecznie daj mi znać, jak lubisz go przyrządzać.

Buziaki!

Zobacz również: