CZOSNEK: Jak korzystać z jego właściwości i nie śmierdzieć ?

czosnek

Czosnek. Bez niego spaghetti bolognese nie byłoby tym samym, aromatycznym daniem. A zamiast bagietki czosnkowej mielibyśmy zwykłą bułkę z masłem. Jest naturalnym antybiotykiem. Wzmacnia odporność oraz pomaga zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych. Do tego obniża ciśnienie tętnicze, spowalnia proces starzenia, a także usprawnia trawienie. I jak tu nie uwielbiać tego aromatycznego warzywa?

Niestety pomimo cudownych właściwości ma on też swoją gorszą stronę, a mianowicie zapach… naprawdę brzydki zapach. Jak zatem cieszyć się czosnkiem i nie odstraszać ludzi? Czy brzydkiego zapachu można się w ogóle pozbyć?

czosnek

Dlaczego czosnek śmierdzi?

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tylko rozdrobniony czosnek wydziela brzydki zapach? Ja tak! Winowajcą jest enzym występujący m.in. w czosnku i cebuli. Enzym ten uaktywnia się dopiero w kontakcie z powietrzem, a następnie przekształca się w siarczek, który jest głównym sprawcą całego fetoru. W niezmienionej postaci poprzez jelita dociera do krwiobiegu i płuc. A następnie razem z wydychanym powietrzem prosto do naszego rozmówcy. Zapach wydzielany jest nie tylko z naszym oddechem, ale też z moczem, a nawet potem. W efekcie często śmierdzimy nawet dwa dni!

Jak radzić sobie z brzydkim zapachem?

I tutaj nasze babcie triumfują. Pamiętacie miksturę składającą się z mleka, miodu, masła i czosnku, którą leczyły nas podczas przeziębienia? Okazuje się, że jest to najlepsza a na dodatek jedyna naukowo udowodniona metoda [klik] na zamaskowanie zapachu czosnku. Innym sposobem, który może okazać się skuteczny, jest zajadanie czosnku natką pietruszki. Co prawda mechanizm działania nie został jeszcze odkryty, jednak metodzie nie można odmówić skuteczności.

czosnek

Ja czosnek wprost uwielbiam! Najczęściej stosuję go jako przyprawę do ukochanej pizzy lub makaronu. Ciekawa jestem, czy Ty również jesteś jego fanką? Koniecznie daj mi znać, jak lubisz go przyrządzać.

Buziaki!