10 kroków do pięknych i zdrowych włosów

piękne i zdrowe włosy

Bardzo lubię swoje włosy, dlatego dbanie o nie jest dla mnie niezwykle istotne. Nie zawsze jednak mogłam cieszyć się ich zdrowiem. Przez lata moje włosy były matowe, kruszyły się i rozdwajały. A ja wydawałam mnóstwo pieniędzy na niepomagające suplementy. Byłam zrozpaczona. Dopiero uważna obserwacja, a potem zmiana nawyków uratowały mnie przez wyłysieniem. Jeśli ten problem nie jest Ci obcy, skorzystaj z mojego planu naprawczego. To 10 prostych sposobów, które pomogą Ci mieć piękne i zdrowe włosy. Jestem przekonana, że po zastosowaniu się do poniższych wskazówek i Twoim włosom powróci blask.

Moje sposoby na piękne i zdrowe włosy:

1. Zróżnicowana dieta.

To podstawowy czynnik wypływający na zdrowie naszych włosów. Produkty, które spożywamy powinny być bogate m.in. w białko, kwasy omega 3, żelazo, witaminy A, B, E, H. Zjadaj: orzechy włoskie, migdały, ryby morskie/tran, olej lniany, jaja, mięso, nabiał, śliwki, grzyby, warzywa strączkowe,  pomidory, szpinak, marchew, paprykę, banany, seler, cebulę. Tak, tak. Nie suplementy, zróżnicowana dieta! Ciekawe pomysły na posiłki znajdziesz TUTAJ.

2. Podcinanie końcówek.

Nic tak nie szpeci nawet najpiękniejszych włosów, jak suche, zaniedbane i po rozdwajane końcówki. To właśnie przez nie nasze włosy wyglądają, jak siano. Skrócenie włosów choćby o 2-3 cm znacznie poprawi ich wygląd. Ułatwi też czesanie oraz układnie. Obiecuję, że szybko odrosną – mamy od tego punkt 10!

3. Unikanie ciepła.

Gorący strumień suszarki przesusza nasze włosy. Podobnie jak gorąca woda, która otwiera łuski włosa, tym samym ułatwiając jego zniszczenie. Gorące kaloryfery w domu nasilają przetłuszczanie, a przez zbyt długie 'grzanie’ włosów pod czapką sprawi włosy będą oklapnięte. Podsumowując: ciepło to zło dla naszych włosów.

4. Dbanie o kolor.

Osoby regularnie farbujące włosy powinny pamiętać o systematycznym odświeżaniu koloru. Nic tak nie pogarsza wyglądu naszych włosów, jak odrosty lub spłowiała farba. Osobom, które włosów nie farbują, polecam naturalne sposoby pogłębiania koloru (orzech włoski dla brunetek, rumianek dla blondynek).

5. Domowe SPA dla włosów.

Raz w tygodniu po umyciu włosów, zastosuj odżywczo-odbudowującą maskę.  Aby, zintensyfikować jej działanie załóż czepek lub owiń głowę kawałkiem folii, a następnie ciepłym ręcznikiem. Odczekaj co najmniej 15 minut i spłucz chłodną wodą. Polecam maski Kallos. Są bardzo tanie, skuteczne i pięknie pachną.

6. Stylizacja na zimno.

Ogranicz do minimum korzystanie z lokówki i prostownicy. Nieumiejętne używanie tych sprzętów może prowadzić do przesuszenia lub nawet spalenia włosów, a w efekcie ich stopniowego wykruszania. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie stylizacja za pomocą szczotki i zimnego nawiewu suszarki.

7. Delikatne mycie.

Mokre i wilgotne włosy są bardzo wrażliwe, a co za tym idzie niezwykle podatne na uszkodzenia. Dlatego zawsze płucz je chłodną wodą (aby zamknąć łuki włosa). Pamiętaj o odżywce. Nie wykręcaj ich, nie pocieraj zbyt mocno, raczej zawiń je w turban, pozwól wodzie wsiąknąć. Jeśli masz problem z suchymi końcówkami, używaj olejku do zatrzymania wilgoci we włosach. Nigdy nie zasypiaj w mokrych włosach.

8. Uważne szczotkowanie.

Czesanie powinno być delikatne i ostrożne, aby zbyt mocnym szarpaniem nie wyrywać włosów. Najlepszy będzie do tego grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami. Zwróć też uwagę na to, czy grzebień/szczotka są czyste. Czesząc się brudnym grzebieniem, fundujesz sobie efekt tłustych włosów. Zatem pamiętaj, aby systematycznie czyścić szczotki do włosów!

9. Unikanie zagrożeń.

Postaraj się wyeliminować mechaniczne niszczenie włosów. To np. gumki do włosów z metalowym elementem, który uszkadza włosy, spanie z mokrymi włosami, mocne upinanie, tarcie, szarpanie.

10. Herbata ze skrzypu.

Picie naparu ze skrzypu polnego wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu i przetłuszczaniu. A co najważniejsze przyśpiesza porost włosów! Więcej o tej magicznej herbatce możesz przeczytać tu: Domowy sposób na jesienne wypadanie włosów / Skrzyp polny
.

Te rady mogą się wydawać banalne w swojej prostocie. Są jednak niezwykle skuteczne. Szczególnie, gdy pamiętamy, aby stosować je wszystkie na raz.

Koniecznie daj mi znać, jak Ty dbasz o włosy. Jestem ciekawa, czy również stosujesz powyższe triki?

Buziaki!